Malý pliešok, ktorý nám do pár minút ukáže výsledok, či máme vírusové ochorenie alebo nie. Antigénové testy poznajú snáď všetci z nás, a to najmä vďaka Covidu 19. V období pandémie sme ich využívali na dennej báze. Antigénové testy poskytujú rýchly výsledok, či daným ochorením trpíme alebo nie, zväčša do 15-20 minút. Oproti PCR testom sú však menej presné a môže sa u nich pomerne často vyskytnúť falošne negatívny výsledok, najmä na začiatku alebo na konci ochorenia, kedy máme v tele vírusových častíc už menej. Antigénové testy fungujú na princípe zachytávania antigénov, čo sú špecifické bielkoviny pre konkrétne vírusové ochorenia.
Vzorka na vyšetrovanie závisí od typu ochorenia, väčšinovou ide o výter z bodovej dutiny alebo z hrdla, no pri niektorých typoch ochorenia sa vyšetruje aj krv alebo stolica. Každý test obsahuje špecifické protilátky, ktorých úlohou je zachytiť špecifický antigén. Na každom teste by sa mala objaviť kontrolná čiarka, ktorá nám hovorí o tom, že test bol vykonaný správne. V prípade objavenia sa druhej čiarky ide o pozitívny výsledok testu. Pri Covide 19 sa využíva najmä na celoplošné testovanie obyvateľstva. Aj napriek tomu, že jeho citlivosť je nižšia ako PCR, stále dokáže odhaliť infekciu v tele.
Treba si však dávať pozor na to, že pozitívny antigénový test nám nehovorí len o akútne prebiehajúcej infekcii, ale môže hovoriť o protilátkach po už prekonanej chorobe. Veľmi často sa využívajú aj pri iných ochoreniach, najmä pri chrípke, vďaka čomu ju vieme odlíšiť od iných respiratórnych ochorení. Taktiež je vhodný napríklad na detekciu streptokokov alebo rotavírusov. Antigénový test je finančne dostupná možnosť, ako môžeme zistiť prítomnosť určitých vírusových ochorení. Napriek jeho nižšej špecificite oproti PCR testom predstavuje stále výborný spôsob, ako zistiť, či sme nosičmi ochorenia.